Plato Avm

Proje Künyesi
Yılı : 2012
Proje tasarım + Kontrollük hizmetleri

Sultanbeyli Tem bağlantı yoluna paralel olarak konumlanmış bina kaba inşaat safhasında önce iş merkezi olarak düşünülmüş ancak inşaat esnasında yatırımcının karar değişikliği ile birlikte avm ye dönüştürülmesine karar verilmiştir. Bu sebeple binanın kaba yapısında bir takım revizyonlar gerçekleştirilerek avm için gerekli ihitiyaçlar giderilmiştir.

Binanın Sultanbeyli merkez caddesine bakan yüzünde çekim noktası olacak ve Sultanbeyli’deki bina yapısına yeni bir çehre oluşturacak bir tasarım gerçekleştirilmiştir. Kumlardan ilham alarak cephede özel sistemli paneller tasarlanmıştır.

Cepheyle bütünleşen 2 adet süs havuzu üzerinde platformlar inşaa edilerek caddeye bakan cafeler için açık oturma alanları oluşturulmuştur. İç mekanda arkadaki büyük bloğun ortasındaki galeri üzerinde kayık formunda bir ışıklık tasarımı ile mekanın en alt katlara kadar ışık alması sağlanmıştır.

Fast food katındaki açık teras manzaradan istifade ederken açık oturma alanları ile müşterilerin ilgi odağı olmuştur. 2.bodrum katta 6 adet sinema salonu tasarlanmıştır. Toplam kapalı alanı 55000 m2 olan yapının 20000 m2 kiralanabilir alanı mevcuttur. Yatırım maliyeti 55 milyon euroyu bulmuştur.